ПЕСНИК ВЛАСТА ЦЕНИЋ ОДРЖАО ДВЕ ПЕСНИЧКЕ РАДИОНИЦЕ СА ОСНОВЦИМА

HomeИзложбеПЕСНИК ВЛАСТА ЦЕНИЋ ОДРЖАО ДВЕ ПЕСНИЧКЕ РАДИОНИЦЕ СА ОСНОВЦИМА

ПЕСНИК ВЛАСТА ЦЕНИЋ ОДРЖАО ДВЕ ПЕСНИЧКЕ РАДИОНИЦЕ СА ОСНОВЦИМА

Манифестација Дани Христифора Црниловића у организацији Културног центра настављена је данас песничким радионицама о очувању традиције са ученицима основних школа, које је под називом „Чуваркућа“ водио песник Власта Ценић.

Великог песника, ђаке и њихове учитеље најпре је поздравила Маја Марковић, директорка Културног центра
Иако је радионица названа по његовој збирци поезије, песник је овога пута отишао корак даље. Приближио је школарцима део српске традиције, обичаја и веровања. Дочаравајући циклус песама „Кућаница“ песник је на сцени показао како су се некада градиле куће, не само од материјала, већ и од поштовања, љубави, вере. У делу радионице посвећене фолклору, по коме се огледа дух једног народа, деца су уз звуке хармонике заиграла у колу. Димитрије Живковић је за своје вршњаке на обе радионице свирао коло. Изузетно леп сегмент радионице представља део о празницима: Ускрсу, Божићу, Светом Сави… показујући колико су дубоки корени који нас чувају. Била је ово прилика да се деца подсете на оно ко смо били, ко смо сада и на важност љубави за очување породице и друштва у целини.

„Нека нас љубав увек води“, поручио је деци и наставницима велики песник.

Власта је поделио са учесницима радионица и прегршт својих стихова. Деци су се посебно допале песме на дијалекту, који по његовим речима, такође спада у очување традиције.

На сцени се појавио са тканом торбицом као што је то некада чинио Добрица Ерић, како би децу подсетио на великог песника и истовремено показао један од симбола минулих времена.

Са својом збирком поезије „Чуваркућа“ Власта Ценић путује Србијом и децу чува од нечитања.

Преузето са: Informativni Bilten Vlasina